Co należałoby znać na temat tego co powinniśmy zrobić nim rozpocznie się zima.

Co rok razem z pierwszym opadem śniegu media pełne są nieco prześmiewczych nagłówków pt. zima kolejny raz zdziwiła drogowców. W rzeczy samej mimo zapowiedzi meteorologicznych pierwsze opady białego puchu powodują nierzadko paraliż miasta. Tylko w zeszłym roku pierwszego dnia opadów w Gdańsku doszło do ogromnych zatorów ulic i 26 kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych. We wszystkich winnym okazały się opony, które pomimo zmiany pogody jeszcze nie zostały zmienione na zimowe.

Szykowanie się do sezonu zimowego winniśmy rozpoczynać już na przełomie października i grudnia. Pozwoli to nie tylko uniknąć niebezpiecznej sytuacji na jezdni lecz również kolejek w punktach specjalizujących się w wymianie kół i opon. Opony powinno się nabyć nieużywane, w wyspecjalizowanych do tego punktach – nie natomiast z drugiej ręki lub niepopularnej marki. Przyczepność na drodze jest zasadniczym filarem bezpieczeństwa prowadzącego auto i pozostałych uczestników ruchu drogowego zatem nie należy rozważać tej sprawy byle jak. Z dobrej klasy oponami idziemy do zakładu zajmującego się naszykowaniem naszych kół do jazdy. Miejsc tego rodzaju jest mnóstwo, dla przykładu nałożenie i wyważenie opony Gdańsk oferuje w 47 miejscach rozproszonych w każdej dzielnicy miasta. Cena takiej usługi wynosi mniej więcej 100 zł, niekiedy ponadto punkty proponują (za dodatkową opłatą) „garażowanie” naszych opon letnich. Zapewniają nam takim sposobem zaoszczędzenie przestrzeni a sobie pełne przekonanie, że do nich powrócimy.

wyważenie opony Gdańsk


Wymiana samych kół jest mniej skomplikowanym zadaniem. Raz wyważone opony winny spełniać swoją rolę w kolejnych sezonach, bez konieczności odwiedzania co roku zakładów wulkanizacyjnych.

Poza oponami powinno się również, po zakończeniu lata, wymienić dywaniki samochodowe na gumowe. W okresie deszczowym są bardziej przydatne i prostsze w codziennej pielęgnacji podczas deszczowych dni.