Jak prosto popaść w nałóg?

Nałóg alkoholowy jest tematem powszechnym i objawia się zaburzeniami polegającymi na utracie kontroli nad dozą wypijanego alkoholu, a tym samym nad swoim egzystowaniem. Sięgają po niego ludzie w różnym wieku, w podobny sposób kobiety, jak i panowie. Zaczyna się od popijania dla przyjemności, aż do chwili, w którym człowiek spostrzega, że łagodzi on także nieprzyjemne stany uczuciowe. Występujące braki w pamięci to początkowe znaki ostrzegające przed fazą najgorszą, która to pokazuje zgubę panowania nad piciem.

Nader powszechnie cierpi na tym najbliższa rodzina, praca, pieniądze a do tego zdrowie. Pijaństwo jest chorobą, która to nieustannie postępuje a także ma szansę wieść w najtrudniejszych przypadkach nawet do śmierci, jeżeli osoba uzależniona nie zaczyna odpowiedniej kuracji. Jedną z takich są mitingi Anonimowych Alkoholików, które to są dobrowolne oraz mają na celu utrzymanie stanu wstrzemięźliwości własnej i podtrzymywanie innych osób z kłopotem alkoholowym. Bezsprzecznie wsparcie bliskich osób jest w takim samym stopniu istotne. Świadomość, że nie jest się w pojedynkę z kłopotami oraz chorobą alkoholową.


Z myślą o osobach chorych została stworzona również aplikacja na telefony „Nie piję, nie biorę”. Umieszczony w niej terminarz wstrzemięźliwości zezwala na uzupełnianie każdego dnia miesiąca kolorem zielonym (dni niepijące) i barwą czerwoną (niedochowanie wstrzemięźliwości), a kompendium zaleceń pod postacią dwunastu kroków i dwunastu zwyczajów wypracowanych przez Anonimowych Alkoholików pomagają osobie uzależnionej przezwyciężenie choroby alkoholowej. Mobilny Anioł Stróż to też najistotniejszy program HALT stanowiący główną część idei zdrowienia. Aplikacja wysyła trzy zawiadomienia: o dwudziestu czterech godzinach bez picia/brania, programie HALT i również upomnienie o zaznaczeniu dnia w terminarzu. Ponadto obrazuje osobie uzależnionej statystyki oraz motywuje nagradzając medalami za pozostanie w trzeźwości.
Jakikolwiek sposób jest dobry, ażeby uwolnić się od uzależnienia i odzyskać panowanie nad swoim życiem.