Na czym polega transport chłodniczy?

Codziennie towary na całym świecie, przemierzają dziesiątki, a nawet setki tysięcy kilometrów, aby na czas dotrzeć w miejsce swojego przeznaczenia. W zasadzie idąc do sklepu, niespecjalnie zastanawiamy się jaką przebyły drogę, aby trafić na sklepowe półki. Jednak przy dokładnym przeanalizowaniu tego zagadnienia, okazuje się, że każdy towar musi mieć odpowiednie warunki transportu, a to w jaki sposób jest przetransportowany stanowią zasady i normy międzynarodowe wspólne dla wszystkich krajów UE. Istnieje bowiem wiele dziedzin transportu o bardzo specyficznym profilu działania. Jedną z nich jest transport chłodniczy.

transport chłodniczy

Jak sama nazwa wskazuje polega on na przewożenia różnego rodzaju towarów specjalistycznymi samochodami zapewniającymi optymalną dla produktu temperaturę. Do takiego transportowania przeznaczone są specjalistyczne auta- chłodnie, które zamiast tradycyjnej powierzchni załadunkowej, maja specjalną komorę chłodniczą. Zapewnia ona odpowiednio niską temperaturę lub nawet jest w stanie transportować głęboko mrożone produkty, bez ryzyka ich rozmrożenia. Jednak transport tego rodzaju produktów nie jest łatwy, a działanie firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach obostrzone jest szeregiem norm m. in. ISO.
Regulują one przede wszystkim sam system transportowy oraz warunki w jakich dany rodzaj produktu może być przewożony. Chodzi tutaj nie tylko o temperaturę, ale także o czas jego transportu.

Branża transportu chłodniczego to dość szeroko rozwinięta gałąź transportu i praktycznie każda firma spedycyjna posiada w swojej ofercie usługi polegające na przewożeniu chłodniami produktów wymagających zapewnienia niskiej temperatury. Odbywa się ona na terenie nie tylko całego kraju, ale także na rynki zagraniczne. W kursach międzynarodowych stosowane są ujednolicone normy obowiązujące w krajach europejskich.