Po co nam odkrywcy przeszłości?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo odnieść wrażenie, że wszystko jest nam znane. Wszystko zostało wynalezione, o wszystkim możemy dowiedzieć się w kilka chwil. Ten pogląd jest jednak zgubny. Wciąż wiele rzeczy jest nam obcych na tym świecie. Po co taki wstęp? Ponieważ słysząc słowo archeolog, mamy na myśli zawód, który już jest niepotrzebny. Prawda jest jednak zupełnie inna. Osoba oferująca usługi archeologiczne wbrew pozorom, może mieć ręce pełne roboty.
Każda budowa zaczyna się od sprawdzenia gruntu. Ktoś musi sprawdzić czy miejsce gdzie ma stać nasz wymarzony dom kiedyś nie było miejscem bitwy, czy pochówku. Jest to zadanie osoby trudniącej się właśnie archeologią. Jej zadaniem jest sprawdzeniem czy to miejsce nie zostało nigdzie udokumentowane jako historycznie, czy też kulturowo ważne.
Co jednak gdy okaże się, że na miejscu naszej budowy znaleziono coś historycznie istotnego? Wtedy o pomoc zgłaszamy się właśnie do firmy, która oferuje usługi archeologiczne. Zadaniem takiej firmy jest zabezpieczenie znaleziska oraz jego konserwacja. Musi ona też, mówiąc kolokwialnie „załatwić sprawę”. Umożliwić budowie ruszenie dalej.
	usługi archeologiczne

Istnieją też sytuacje, w których pozwolenie na budowę nie zostanie nam wydane, ponieważ grunt nie jest zbadany. Wtedy ktoś musi go przeszukać i sprawdzić czy nie ma tam niczego wartościowego, co mogłoby ulec zniszczeniu. Nie może tego zrobić byle kto, musi to być kompetentna osoba z uprawnieniami, czyli archeolog własnie.

Archeolog ma również za zadanie sprawowanie pieczy nad zabytkami. Przygotowywanie wystawy na zlecenia instytucji to jedna z przykładowych czynności jaka może zostać powierzona firmie archeologicznej. Zlecenie może również obejmować przygotowanie dokumentacji. Zebranie dowodów na pochodzenie danego przedmiotu jest bardzo istotne, by był on wiarygodny.
Praca archeologa to ciągle żywy i potrzebny zawód. Spełnia on istotną funkcję dbania o naszą przeszłość i jej pozostałości.